Pohádky versus cíle

Co mají společného pohádky a dosahování cílů?

sedmero krkavců

Možná si ťukáte na čelo, co to tady plácám…

Minulý týden jsem se koukala na pohádku místo na film. Neplánovaně. Vždycky jsem měla ráda pohádky, ale v poslední době se moc nedívám (asi to bude i tím, že nemám televizi :-))

Sedmero krkavců…nová česká filmová pohádka. Žádný ultraslaďák. Příjemné podívání.

Hlavní roli bravurně hraje Marta Issová. Zpracování je moc hezké, žádná přeslazenina ve stylu Princezna ze mlejna (pardon). Pointu všichni známe. Sestra musí sama ušít košile svým zakletým bratrům z plátna, které také musí sama utkat (z kopřiv).

V pohádkách není nikdy nic jednoduché a tak se děj zamotává. Zlo v podobě královny. Zamilovaný princ. Oddaná sestra sedmi zakletých bratrů…

Fascinovaně jsem sledovala svižné tempo děje a musím říct, že tvůrcům se docela povedlo vyvolat napětí. Takové správné napětí. Bohdanka (sestra), aby dokázala vysvobodit své zakleté bratry, měla za úkol ušít košile a přitom nepromluvit ani slovo! Trochu mi utekl začátek, takže přesně nevím, jak probíhalo zakletí v krkavce a uložení břímě na sestru.

Bohdanka trpělivě, tiše a neústupně, krůček za krůčkem se přibližuje ke svému cíli, k vykoupení svých bratrů.

Ještě ke všemu musela překonávat překážky, které jí připravovala zlá královna. Ale Bohdana vidí jen svůj cíl a tím je vysvobodit své bratry ze zakletí. A svůj úkol dokončí s vypětím svých sil až na hranici, kde ji chtěla nechat královna upálit.

Mohla během svého mlčení promluvit.

Mohla se na všechno vykašlat a hledět si svého muže.

Ale ona měla ve svém vědomí pouze JEDEN CÍL a toužila za každou cenu tohoto cíle dosáhnout.


 

Víme, jak končívají pohádky. V podstatě vždy dobře. Resp. dobro vítězí nad zlem. A často v pohádkách musí hrdina nebo hrdinka dosáhnout svého cíle. Je to taková zkouška. Když toho dosáhne, získá všechno, Když ne, o všechno přijde.

V životě to možná není v tak krajních mezích (i když, kdo ví). Většinou nám nejde o život, pokud chceme něčeho dosáhnout. Přesto se často stává, že toho nedosáhneme. Často se vzdáme.

Vezměme si tedy příklad z pohádek. Třeba nám to pomůže i v podnikání…

Lada Věntusová

Dělá svět barevnější, maluje obrazy a obléká ženy do hedvábí. Pomáhá ženám objevit barvy své duše i těla. Špinavá od barev se snad už narodila. Učitelé od základky tvrdili, že má výjimečný cit pro barvy. Proto se k barvám po letech mateřské vrátila. Asi už nadobro. Je kreativní žena s duší umělce. Můj příběh si přečtěte zde >>

Komentáře